Artroskopie

OPERACE + REHABILITACE = NÁVRAT KE SPORTU

Akutní úrazy i chronická onemocnění pohybového aparátu se dají řešit konzervativními metodami anebo operačně. V případě, že konzervativní léčba selhává, nebo ze své podstaty nelze problém řešit jinak než operací, pak se pacient dostává na operační sál. Moderní operační metody jsou miniinvazívní - snažíme se operací co nejméně poškozovat okolní zdravé tkáně. Takový přístup nám umožňuje časnou rehabilitaci, rychlejší rekonvalescenci a brzký návrat ke sportu i do práce. Základní operační metodou při operacích kloubů je artroskopie.

ARTROSKOPIE

Při artroskopických operacích se dostáváme do kloubu přes malé vpichy (tzv. porty). Klouby naplníme roztokem a pak do nich můžeme zavést kameru. Během artroskopie máme možnost v kloubu ošetřit nitrokloubní poranění. Používáme k tomu různé speciální nástroje - artroskopické kleště, nůžky, extraktory, motorové frézky - tzv. shavery nebo přístroje pro odpařování tkání - tzv. vapery. Pro rekonstrukční výkony se používají kovové i vstřebatelné implantáty s velmi pevnými vlákny, pomocí kterých můžeme reparovat poškozené tkáně. Také můžeme pořídit fotodokumentaci nebo video z průběhu operace.

Nejčastější typy operací u jednotlivých kloubů:

  • koleno – ošetření menisků, včetně sutur, chrupavek, plastiky vazů, operace čéšky, čištění kolena při počínající artróze (debridement), osteotomie, revizní operace, replastiky

  • rameno – stabilizace u recidivujících luxací, ošetření labra a SLAP lézí, sutury rotátorové manžety, ošetření prasklin v rotátorové manžetě u over-head sportovců (baseball, tenis, volejbal, plavání apod.), ošetření bolestivého AC kloubu, subpektorální tenodéza u postižení dlouhé hlavy bicepsu, ošetření burzitidy, impingementu a artrózy

  • kyčel - ošetření femoroacetabulárního impingementu u sportovců, ošetření labra a chrupavek, odstraňování volných tělísek, uvolňování pohybu

  • loket, hlezno – ošetření chrupavek, odstraňování volných tělísek, uvolňování pohybu při bolestivém impingementu a ošetření poúrazových stavů

Při operacích se mohou používat různé techniky fixace měkkých tkání ke kosti. Nejčastěji se používají různé implantáty (titanové, plastové), někdy je ovšem možné používat i starší a osvědčené techniky - transoseální nebo press-fit techniky. K tomu jsou ale nutné různé speciální cíliče, abychom mohli kanálky připravit přesně a miniinvazivně. V současnosti vidíme ve světe určitý návrat k těmto technikám - ukazuje se, že hojení je biologičtější, přirozenější, pacienti mají menší bolesti. Proto jsme rozběhli start-upový projekt  DRILLBONE  a v současnosti vyvíjíme a vyrábíme vlastní cíliče. Využíváme našich dlouholetých zkušenosti s operováním a léčením pacientů s vysokými nároky na své tělo a zároveň spolupráci se špičkovými konstruktéry a designéry.

OBJEDNÁVKY NA VYŠETŘENÍ A OPERACI

Potřebujete-li se objednat na ortopedické vyšetření nebo na artroskopickou operaci, stačí zavolat do recepce IC kliniky (dříve Lékařský dům LAUREA) na tel.: 541 420 770, nebo napsat email na: filip.hudecek@fnusa.cz a stručně popsat Váš problém.

Vyšetření i operace provádí ortoped MUDr. Filip Hudeček. Ortopedické vyšetření i operace jsou hrazeny vaší zdravotní pojišťovnou, ale je možno si připlatit za nadstandardní služby.

Většinu artroskopických operací lze provést ambulantně přímo na IC klinice, která je zařízena na jednodenní operační výkony. Složitější operace se provádějí za hospitalizace na I.ortopedické klinice ve FN u sv. Anny Brno.