VIDEO Z ARTROSKOPIE RAMENE 2

1.4.2015 

Tento 14-letý baseballový talent skočil při zápasu po hlavě na metu a ucítil křupnutí v pravém rameni, tedy bohužel v tom, kterým i nadhazuje. Hráč přesto po svém zranění odjel na ME a MS, kde zkoušel hrát, ale pro zhoršující se bolesti vyhledal hned po návratu ošetření. Pro přetrvávající potíže - bolesti ramena vepředu zejména při páčení a nápřahu a nemožnost házet - bylo vysloveno podezření na poškození chrupavčitého okraje jamky, tzv. labra, a byla provedena magnetická rezonance s kontrastní látkou (MRA). Ta potvrdila poškození ventrálního labra. 8.10.2014, tedy 2 měsíce po úraze, provedl MUDr. Filip Hudeček artroskopickou operaci.

Při operaci bylo zjištěno odrtržení labra i s úponem pouzdra a vazů od kosti, samotné labrum bylo ještě roztržené a vmezeřovalo se do kloubní štěrbiny. Nejvíce poškozená část labra musela být odstraněna a nehojící se oblast byla vyčištěna od granulací a jizvevnatých tkání. Speciální frézkou (tzv. shaverem) a ostrou rašplí byla okrvavena kost i pouzdro s vazy a tyto pak byly pomocí vstřebatelné kotvy a 2 pevných stehů reinzerovány zpět. I při defektu labra se podařilo přesně obnovit napětí pouzdra a vazů, které jsou klíčové pro přední stabilitu ramena, nebolestivý nápřah a švihový pohyb paží při hodu. V rameni jsou již ve 14 letech vidět typické změny, které vídáme u over-head sportovců - kombinace dysbalancí, adaptačních změn a opotřebení z přetěžování - prasklinky v rotátorové manžetě a v zadním labru a ztluštění zadního kloubního pouzdra.

Tzv. sportovní rameno (throwing shoulder) je velmi komplexní problematika, léčba těchto ramen je složitá a dlouhodobá. Maximální naměřená obvodová rychlost ruky při baseballovém nadhozu je 7200 stupňů (tedy 20 otáček) za sekundu a je to nejvyšší rychlost, jakou je schopná vykonat vlastními silami nějaká část lidského těla v prostoru. Vyvážení stability a laxity ramena při léčbě těchto sportovců je výzvou pro operatéra i fyzioterapeuta.

Hráč po operaci intenzívně rehabilitoval a nyní, 6 měsíců po operaci, začíná opět házet, zatím formou intervalového házecího programu, kdy se postupně navyšuje vzdálanost, intenzita a počet hodů. Pokud projde všech 10 úrovní, vrátí se po závažném zranění úspěšně do plné zátěže.