VIDEO Z ARTROSKOPIE KOLENE

9.3.2015 

Pacient začal mít bez většího úrazu bolesti ve vnitřní štěrbině, které jej i přes intenzívní konzervativní léčbu postupně zcela vyřadily ze sportu a čím dál více jej limitovaly i při běžných denních činnostech. Koleno natíkalo, opakovaně se tvořil výpotek. Pacient měl na RTG na svůj věk jen minimální degenerativní změny, ovšem na magnetické rezonanci (MRI) byla potvrzena ruptura mediální menisku. 13.11.2014 provedl MUDr. Filip Hudeček artroskopii kolena a potvrdila se cípovitá ruptura mediálního menisku. Poškozená část menisku byla odstraněna a byly začištěny i odřené chrupavky v okolí.

Artroskopie kolena je velmi šetrná operační metoda. Kloub se operuje přes 2 malé incize (cca 4 mm). Díky roztoku, který do kloubu vhání speciální pumpa, má operatér v kloubu dostatek prostoru a dokonalý přehled. Klíčové je správné umístění malých incizí, kterými do kloubu zavádíme kameru a operační nástroje. Díky přesné poloze nehrozí poranění něrvově-cévních struktur a dostaneme se bez násilí všude tam, kde to ošetření nirokloubních struktur vyžaduje. Operace se dá provést ambulantně, pacient je sice v celkové anestezii, ale po operaci může jít domů. V krátkém odstupu po operaci - cca za 2-3 týdny, pokud koleno neotíká, do něj často ještě injekčně aplikujeme kyselinu hyaluronovou, která kloub promaže.

U pacienta na našem videu trvala operace 10 minut, druhý den měl již v koleni ohyb do 100 stupňů a po 2 dnech chodil po bytě bez berlí. Po promazání kolena a krátkém rehabilitačním programu se i přes svůj věk z operace výborně zotavil a celou zimu poctivě jezdil na rotopedu. V současné době již zcela bez potíží toleruje běžnou zátěž a těší se na další tenisovou sezónu. Uvidíme, zda si troufne i na dvouhru.