OPERACE + REHABILITACE = NÁVRAT KE SPORTU

Akutní úrazy i chronická onemocnění pohybového aparátu se dají řešit konzervativními metodami anebo operačně. V případě, že konzervativní léčba selhává, nebo ze své podstaty nelze problém řešit jinak než operací, pak se pacient dostává na operační sál. Moderní operační metody jsou miniinvazívní. Snažíme se co nejméně operací poškozovat zdravé tkáně a provádět tak operace s maximální šetrností. Tento přístup nám umožňuje časnou rehabilitaci, rychlejší rekonvalescenci a brzký návrat ke sportu i do práce. Základní operační metodou při operacích kloubů je artroskopie.

 

ARTROSKOPIE

Při artroskopických operacích se dostáváme do kloubu přes malé vpichy (tzv. porty),  klouby naplníme roztokem a po zavedení optiky máme na monitoru dokonalý přehled o celém kloubu. Během artroskopie můžeme v kloubu ošetřit speciálními nástroji různá nitrokloubní poranění. Používáme různé artroskopické kleště, nůžky, extraktory, motorové frézky - tzv. shavery nebo přístroje pro odpařování tkání - tzv. vapery. Pro rekonstrukční výkony se používají kovové i vstřebatelné implantáty s velmi pevnými vlákny, pomocí kterých můžeme reparovat poškozené tkáně. Také můžeme pořídit fotodokumentaci nálezu v operovaném kloubu.

Nejčastější typy operací u jednotlivých kloubů:

  • koleno – ošetření menisků, chrupavek, plastiky vazů, čištění kolena při počínající artróze (debridement), revizní operace, replastiky
  • rameno – stabilizace u recidivujících luxací, ošetření labra a SLAP lézí, sutury rotátorové manžety, ošetření prasklin v rotátorové manžetě u over-head sportovců (baseball, tenis, volejbal, plavání,…), ošetření bolestivého AC kloubu, subpektorální tenodéza u postižení dlouhé hlavy bicepsu, ošetření ramena u burzitid a tzv. impingementu, kdy je rameno bolestivé a má omezenou hybnost v důsledku zánětlivých změn. (Novinky v oblasti artroskopie ramena najdete přehledně v této  PREZENTACI).
  • kyčel - ošetření femoroacetabulárního impingementu u sportovců, ošetření chrupavek, odstraňování volných tělísek, uvolňování pohybu, debridement u počínající artrózy kyčle
  • loket, hlezno – ošetření chrupavek, odstraňování volných tělísek, uvolňování pohybu při bolestivém impingementu

Po operacích kolena, ramena a hlezna i při poraněních těchto kloubů používáme jako první v ČR originální aparát pro kombinovanou léčbu kompresí a chladem - GAMERAEADY®. Tento systém  jsme poprvé vyzkoušeli v roce 2012 během naší stáže na Steadmanově klinice ve Vailu (Colorado, USA). Po našem návratu jsme ve spolupráci s protetikou SANOMED zorganizovali jeho dovoz do ČR. Tento aparát je  velmi účinný ke zmírnění pooperačního a poúrazového otoku a ke zkrácení rekonvalascence. V současnosti ho nejen k léčbě, ale i na podporu regenerace používají i hokejová a fotbalová reprezantace a přední české hokejové a fotbalové kluby. Aparát je možno si pronajmout a je nutno si ho předem rezervovat. Více najdete na stránkách prodejny SANOMED ZDE.

VIDEA Z OPERACÍ

Poukud vás zajímá, jak to v kloubech vypadá a jak v nich operujeme, tak se podívejte na YouTube, kde jsme založili vlastní kanál Artroskopické operace. Zde jsou videa přehledně uspořádaná a najdete je zde i s krátkým popisem jednotlivých případů.

OBJEDNÁVKY NA VYŠETŘENÍ A OPERACI

Potřebujete-li se objednat na ortopedické vyšetření nebo na artroskopickou operaci, stačí zavolat do recepce IC kliniky (dříve Lékařský dům LAUREA) na tel.: 541 420 770, nebo napsat email na: a stručně popsat Váš problém.

Vyšetření i operace provádí ortoped  MUDr. Filip Hudeček. Ortopedické vyšetření je hrazeno vaší zdravotní pojišťovnou, ale je možno si připlatit za nadstandardní služby. Jednodušší artroskopické operace lze provést ambulantně přímo na IC klinice, která je zařízena na jednodenní operační výkony. Složitější operace se provádějí za hospitalizace na I.ortopedické klinice ve FN u sv. Anny Brno. Po každé operaci je nutný rehabilitační program.